wtorek, 15 stycznia 2013

Risotto grzybowe z whisky


Każdemu składnikowi z osobna należy poświęcić wiele uwagi. Przy gotowaniu potrzeba spokoju i cierpliwości. Jeśli każdy element przygotujemy dokładnie, połączenie będzie oszałamiające.
Trochę zachodu jest tego warte - zwłaszcza, jeśli uwielbia się grzyby.
Są tutaj wyjątkowo intensywne borowiki szlachetne, kurki, pieczarki i suszone podgrzybki oraz maślaki. Leśne smaki koniecznie trzeba podkreślić świeżymi ziołami: pietruszką lub rozmarynem albo jednym i drugim...
Ważne, żeby grzyby miały miejsce na patelni. Kapelusze nie mogą się ze sobą stykać. Lepiej podsmażyć partiami; od nadmiaru spadnie temperatura i się ugotują, zamiast usmażyć. Przestrzeń uchroni grzyby od puszczenia lepkiego, brunatnego śluzu.

Dobre, esencjonalne whisky nadaje sznytu całej potrawie.

Risotto grzybowe z whisky ( dla 4 osób )

- 300-350 g ryżu arborio
- 1 l bulionu warzywnego
- 250 g masła
- 200 ml śmietanki 22 %
- ok. 8 borowików szlachetnych
- 6-7 kapeluszy suszonych podgrzybków
- 6 kapeluszy suszonych maślaków
- 150 g kurek
- 250 - 300 g świeżych pieczarek
- 2 ząbki czosnku
- 130 ml whisky
- pęczek naci pietruszki lub rozmaryn
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżka miodu
- sól
- pieprz
- cynamon mielony

1. Suszone grzyby moczymy w zimnej wodzie przez 15 minut. Następnie w czystej wodzie gotujemy je przez ok. 20 minut. Odsączamy, kroimy w drobną kostkę.
2. Zagotowujemy wodę z łyżką miodu i soku z cytryny i solą. Dodajemy przepłukane, oczyszczone kurki. Gotujemy maksymalnie 3 minuty, by pozbyć się ewentualnej goryczy. Odsączone kurki podsmażamy na łyżce masła przez ok. 4 minuty.
3. Oczyszczone borowiki kroimy na połówki, solimy, podsmażamy na 3 łyżkach masła na złoto z każdej strony.
4. Pieczarki obieramy, odrywamy nóżki. Kapelusze kroimy na ćwiartki. Podsmażamy je z dodatkiem soku cytrynowego i soli na maśle, aż płyn odparuje.

5. W garnku rozpuszczamy 100 g masła, wsypujemy ryż. Podsmażamy przez 2 minuty, aż ziarna zrobią się przeźroczyste. Dolewamy 1/3 gorącego bulionu, solimy. Dodajemy ugotowane, suszone grzyby. W miarę wchłaniania płynu, dolewamy go stopniowo, nieustannie mieszając. Po 10 minutach gotowania wlewamy śmietanę, doprawiamy pieprzem i cynamonem.

6. Pozostałe grzyby podsmażamy razem jeszcze raz na maśle z posiekanym czosnkiem. Wlewamy whisky, odparowujemy płyn.
7. Grzyby mieszamy z risotto. Pod koniec gotowania dodajemy posiekaną natkę pietruszki lub rozmaryn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz