piątek, 10 maja 2013

Szparagi i wino



Już są! Kruche szparagi i młode ziemniaki. Majowe skarby, bez zjedzenia których nie można uznać wiosny za wykorzystaną w pełni.
Wypatruję krótkiego szparagowego sezonu z utęsknieniem - niestety nie posiadam specjalnych statków, wzorem Oktawiana Augusta, do sprowadzania tych przepysznych roślin, by móc się cieszyć ich świeżością przez cały rok. Dlatego cieszcie się nimi teraz, jedzcie na potęgę, bo jak wiadomo, poprawiają humor. A żeby nastrój był jeszcze lepszy, podajcie mineralny riesling lub sauvignon blanc.


Użyłam Rizling Vlašský z Chateau Topoľčianky. Jeśli będziecie na Słowacji, koniecznie znajdźcie to wino. Wielokrotnie nagradzane, przypadnie do gustu każdemu. Zwłaszcza teraz jest ku temu okazja - w ten weekend odbywa się Wystawa Winiarska w Bratysławie. Warto wybrać się na spontaniczny wyjazd i skosztować słowackich specjałów. Będziecie zaskoczeni, jak wysoką jakością cechują się te wina.  Wśród dziesiątki moich ulubionych trunków na pierwszych trzech miejscach plasują się właśnie białe wina z tego kraju.
Prym wiedzie Moravský Muškát z Pivnicy Tibava, zaraz po nim jest Rizling Vlašský z Chateau Topoľčianky oraz Muller-Thargau znowu z Tibavy. Polecam.



Szparagi z młodymi ziemniakami ( dla 2 osób )

- pęczek zielonych, cienkich szparagów
- 6 małych, młodych ziemniaków
- garść miniaturowych czerwonych pomidorków ( najmniejszych i najsłodszych, jakie znajdziecie )
- garść żółtych pomidorków
- 3 szalotki
- 3 jajka kurze ( lub ok. 8 jajek przepiórczych )
- pęczek koperku
- pół pęczka szczypiorku
- 3 łyżki masła
- 1 łyżka oliwy
- 200 ml wytrawnego białego wina
- sól
- czarny pieprz

1. Dokładnie umyte ziemniaki gotujemy w mundurkach w osolonym wrzątku ok. 17-20 minut. Odcedzamy.
2. Szparagi czyścimy, odcinamy dolną część, resztę kroimy na ok. 7 cm kawałki. Część z główkami odkładamy.
3. Łodygi szparagów, obrane szalotki i umyte pomidorki dusimy w winie i maśle, aż zmiękną. Wrzucamy główki szparagów i ziemniaki, dodajemy łyżkę oliwy i podsmażamy przez ok. 3 minuty. Doprawiamy solą i pieprzem oraz posiekanym koperkiem i szczypiorkiem.
4. Na wierzchu dania układamy jajka gotowane dokładnie przez 7 minut. ( Jajka należy wyjąć z lodówki na 15 min przed gotowaniem, by nie pękły. Następnie ostrożnie wkładamy je łyżką do osolonego wrzątku. Po ugotowaniu lekko tłuczemy skorupkę i zalewamy zimną wodą - po minucie obieramy )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz