czwartek, 6 lutego 2014

Jabłkowy gulasz z zielonej soczewicy i dyni




Duże naczynie stojące na środku stołu - wokół niego skupieni ludzie, którzy stają się sobie coraz bliżsi za każdym razem, kiedy spotykają się przy obiedzie. Obok garnka z gulaszem emanuje ciepłem świeży bochenek chleba, którym dzielimy się z czułością. Pyszne, przygotowane z miłością dania jednoczą. 
Bardzo lubię wszelkiego rodzaju gulasze warzywne, zwłaszcza, kiedy są rozgrzewające i tak szalenie aromatyczne. Są niezobowiązujące i każdy swobodnie je sobie nakłada - z przewagą tych składników, które lubi najbardziej. Kiedy zostanie nam trochę gulaszu, można go odgrzać; następnego dnia smakuje jeszcze lepiej!
Moja dzisiejsza propozycja jest w pełni wegańska. Warto upiec także domowy, szybki chleb, którym można moczyć w powstałym sosie, nakładać na niego warzywa lub po prostu wrzucić jego kawałki do potrawy. Aby i on był wegański, zamiast mleka możecie użyć do rozczynu ciepłej wody - wyjdzie równie puszysty.
W przepisach użyłam nowego, roślinnego smalczyku. W obydwu odsłonach jest bardzo aromatyczny i nadaje wyrazistego smaku potrawom. Polecam go zwłaszcza weganom i wegetarianom, którzy mają sentyment do smaku smalcu i chcieliby sobie przypomnieć smaki dzieciństwa.
Smakowita Pajda zaskoczyła mnie ogromną różnorodnością zastosowań i zdecydowanymi smakami; można jej używać nie tylko jako wegetariańskiej alternatywy dla kojarzących się z górskimi przekąskami kanapek ze smalcem i ogórkiem kiszonym, ale też jako marynaty czy chociażby jako zastępnik dla oliwy do wyrobu pieczywa.

Przepis bierze udział w zabawie kulinarnej “Smakowita Pajda to kulinarna frajda!", którego sponsorem są ZT Kruszwica S.A. producent smalczyku roślinnego Smakowita Pajda.


Jabłkowy gulasz z zielonej soczewicy (dla 3-4 osób)

- 300 g suchej, zielonej soczewicy
- 600 ml bulionu warzywnego
- 2 twarde, kwaśne jabłka ( np. Ligol, Granny Smith )
- ok. 250 - 300 g dyni
- 1 cukinia
- 1 duża cebula czosnkowa
- 1 papryczka chili
- 1 czerwona papryka
- 3 ziemniaki ( np. Melody, Red Lady, Ditta, Raja )
- 250 g pomidorków 
- Smakowita Pajda z cebulką i jabłkiem (całe opakowanie)
- sok z połówki cytryny
- pęczek pietruszki
- pęczek szczypiorku
- 4 świeże liście laurowe
- cynamon mielony
- pieprz czarny młotkowany
- sól

1. Soczewicę płuczemy dwukrotnie, zalewamy zimnym bulionem warzywnym i gotujemy około 20 minut, by ziarna były al dente. 
2. W woku lub wysokiej patelni rozpuszczamy i rozgrzewamy Smakowitą Pajdę z cebulką i z jabłkiem. Dorzucamy lekko ugniecione liście laurowe, posiekaną cebulę oraz obrane i pokrojone w średniej wielkości kostkę ziemniaki. Smażymy przez około 7 minut, często mieszając. 
3. Do woka dorzucamy pokrojoną w kostkę cukinię, dynię oraz paprykę, a także wypestkowaną, posiekaną chili. Smażymy kolejne 7 minut, stopniowo zmniejszając temperaturę. 
4. Do warzyw dorzucamy pokrojone w kostkę nieobrane(!) jabłka i pomidorki śliwkowe. Smażymy przez 5 minut, doprawiamy solą, pieprzem oraz cynamonem mielonym. (Sprawdzamy, czy ziemniaki nie są surowe - jeśli są, gulasz należy odstawić na 10 minut pod przykryciem, jednak nie powinniśmy dalej go smażyć, żeby warzywa i jabłka się nie rozpadły)
5. Warzywa mieszamy z posiekaną natką i szczypiorkiem. Następnie dorzucamy ugotowaną soczewicę, doprawiamy sokiem z cytryny, mieszamy ostrożnie i podgrzewamy przez chwilę, jeśli jest to konieczne. 



Szybki chleb drożdżowy

- 2,5 szklanki mąki pszennej typ 550
- Smakowita Pajda z ziołami ogrodowymi (całe opakowanie)
- 20 g świeżych drożdży
- łyżka cukru
- łyżeczka soli
- 2 łyżki mleka
- ok. 220 ml przegotowanej, bardzo ciepłej wody

1. Drożdże kruszymy, zasypujemy cukrem i czekamy, aż się rozpuszczą. Ucieramy na gładką masę z łyżką mąki, zalewamy dwoma łyżkami ciepłego mleka i odstawiamy na 10 minut.
2. Mąkę przesiewamy, dodajemy rozpuszczoną Smakowitą Pajdę z ziołami ogrodowymi, łyżeczkę soli, rozczyn drożdżowy i ciepłą wodę. 
3. Wyrabiamy ciasto robotem lub ręcznie, aż będzie jednolite, sprężyste i będzie odchodziło od miski. Formujemy z niego kulę i przykrywamy lekko wilgotną ściereczką. Odstawiamy na 50 minut w ciepłe miejsce. 
4. Wyrośnięte ciasto formujemy na kształt bochenka, układamy na blasze posypanej mąką. Pieczemy przez 30 minut w piekarniku nagrzanym na 180 stopni. Po upieczeniu odstawiamy do wystygnięcia. 


2 komentarze:

  1. Super propozycja, bardzo dziękuję za udział w konkursie.
    Pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń